„Stana Lajdu poznám od strednej školy. Spomínal mi, že na základnej škole kreslil obrázky do pamätníčka spolužiačkam. Veľmi pekne kreslil a tak mal veľa objednávok. Liezlo mu to na nervy a tak niekedy obrázky odflákol. Raz ho videla mama a dohovárala mu, že keď niečo robí, mal by to robiť najlepšie ako vie. Vtedy si Stano možno uvedomil, že s talentom od Boha by sa nemalo plytvať. A začal robiť všetko perfektne a naplno,“ spomína inovátor a podnikateľ Ján Košturiak.
Ďalej píše o S. Lajdovi: „Hovorí, že maľuje odvtedy ako si pamätá a už jeho vnímavý starý otec, učiteľ, mu kúpil farbičky a viedol ho k maliarstvu. Od detstva vedel, že bude maliarom. A je – výborným maliarom aj človekom. Vždy ho priťahoval realizmus. V desiatich rokoch si vystrihoval reprodukcie slávnych maliarov z časopisov. Na výherných žreboch objavil Monu Lisu a na svätom obrázku Poslednú večeru. Leonardove maľby študoval pod mikroskopom, ktorý dostal pod stromček. Dnes pozná každý štvorcový centimeter renesančných majstrov – Leonarda da Vinci, Michelangela Buonarrotiho, Raffaela Santiho a ďalších.“
Výber niektorých Lajdových myšlienok:
„Nie je v histórii ľudstva veľa osobností, ktoré by sa svojím významom mohli rovnať s renesančným umelcom a vedcom Leonardom da Vinci. Význam jeho výskumov, objavov a zručností v odboroch mechaniky, hydrauliky, letectva, astronómie, anatómie, botaniky, architektúry, scénografie, hudby, sochárstva a predovšetkým maliarstva už za jeho života prerástol hranice rodného Talianska. Mnohokrát pritom predbehol dobu aj o štyristo rokov. Cena jeho umeleckého prínosu je nevyčísliteľná.“
Ku kľúčovým dielam svetového umenia patrí bez pochybností Posledná večera od Leonarda da Vinci, ktorú namaľoval na stenu jedálne kláštora Santa Maria delle Grazie v Miláne. Práve do tohto diela autor zahrnul všetky svoje dovtedajšie umelecké i vedecké poznatky a práve toto dielo ho preslávilo po celej Európe a neskôr i svete. Bolo tak žiadané, že už za autorovho života vznikli desiatky jeho kópií. Do dnešných čias počet rozličných verzií Poslednej večere vzrástol na niekoľko tisíc, čím sa stala bezkonkurenčne najkopírovanejším umeleckým dielom v dejinách. Spoločne s Monou Lisou je aj najznámejším obrazom sveta
Celý príspevok nájdete na kosturiak.com.